Spojte se s námiCo je to juta a jak ji využít

Jutové vlákno známe již po staletí, ale dnes jeho popularita začíná opět stoupat. Mohou za to unikátní vlastnosti, ale i nízká cena. Pojďme se tedy na jutu podívat blíže.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co je to vlastně juta?

Juta je textilní vlákno, které se získává z jutovníku. Ten roste jen ve vlhkých tropických podmínkách. Výroba a zpracování jutových vláken je soustředěna v rozvojových zemích.

Juta se někdy označuje jako "zlaté vlákno". Především díky své barvě a nákladové efektivnosti.

Hlavní využití juty je výroba pytloviny, která se používá především v průmyslu. V posledních letech její popularita roste i u koncových spotřebitelů. Začínají se z ní vyrábět dekorace, tašky, koberce, peněženky ale i oblečení.

 

 

 

 

 

 

 

 

Proč juta?

Juta vděčí za svou popularitu hlavně jejím unikátním vlastnostem. Jutové vlákno je silné, prodyšné a zároveň antistatické. Může se snadno mísit s jinými vlákny a použití tak může být velmi různorodé.

Mnoho lidí si začíná vybírat výrobky s ohledem na životní prostředí. Rostoucí zájem veřejnosti o ekologii nutí výrobce hledat alternativy a juta se jako náhrada některých umělých vláken výborně hodí. Je levná, 100% ekologická, velmi pevná a vypadá dobře.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak může jutu využít běžný člověk?

Jutu nejlépe využijete pro dekorativní účely, ale najde se i spousta praktických využití. Zkuste si z jutového provazu vytvořit stylový obal na květináč nebo lampu.

Na hrubší lano bezpečně zavěsíte houpačku a ze zbytku si můžete vyrobit originální rohožku.

Pokud sušíte bylinky nebo houby, prodyšné jutové pytlíky jsou ideálním způsobem skladování.

Jestli se vám jutový styl zalíbí, můžete z ní zkusit vytvořit vánoční ozdoby, svítící řetěz nebo dekorační věnec. Fantazii se meze nekladou.Nahoru Zpět na seznam rad a tipů