Spojte se s námiDevatero originálních zdí

DIY je v poslední době velmi oblíbená zkratka tří slov Do It Yourself. Jde o označení ztělesňující kreativitu, nápaditost a touhu cokoliv si zvelebit vlastníma rukama.  
Naposledy jsme se dozvěděli, jak si monochromaticky vymalovat. Někomu však jednobarevné zdi připadají nudné, a tak přemýšlí, jak si to doma udělat zábavnější. V dnešním článku si řekneme něco o možnostech stěnové dekorace bez přítomnosti odborníka. Takže mějte oči na šťopkách, protože vás to může v lecčem inspirovat.   

1. Vypáskujte si na zeď geometrii

Lepicí pásky jsou malířskou pomůcku číslo jedna. Vlastně nejsou jen pomůckou – jsou nástrojem do kreativního nebe. S páskou nejen, že docílíte rovných linií, ale můžete s ní vytvářet rozličné obrazce. Geometrickou dekorací nikdy nemůžete nic zkazit, naopak. Používejte však vždy jen krepovou pásku, která vám nestrhne omítku.  

2. Ornamentujte s válečkem

Pravidelné ornamenty na vaší zdi už nemusí vypadat jako ty za éry komunismu. Dnes existuje velká spousta válečků se vzorkem, který může být méně masivní a více hravý. Pokud by se stalo, že byste si nevybrali žádný vzor, můžete být kreativní ještě víc a vyrobit si vlastní třeba z linolea.

3. Buďte umělcem

Kdo se bojí nesmí do lesa, znáte to. Když se to nepodaří, můžete zeď přemalovat. Ručně namalované obrázky dokáží ocenit zejména děti. Divili byste se ale, jak takový obrázek zútulní například obývák. Malujte štětci, pomáhejte si klidně páskami, dobrý pomocník je i stará lahvička od deodorantu naplněná barvou.

4. Šablonujte

Pokud si netroufáte na malbu, pomozte si šablonou. Záleží na vás, jestli bude velká, malá, zda to bude kačer Donald nebo abstraktní opakující se obrazce. Šablonu je lepší vyrobit z něčeho tvrdšího, aby se vám vrstvami vlhké barvy nerozpadla. Jakmile ji vyrobíte, můžete ji rovnou přetírat válečkem, nebo obkreslit akrylovými fixami. Jejich konzistence je hustá, barevnost vysoká a oproti jiným fixám mnohem trvalejší. Předměty kolem nás mají různé tvary a struktury – fantazii se meze rozhodně nekladou.

5. Nalepte to tam

Visící obrazy na zdech jsou samozřejmostí, pokud ale chcete být originální, můžete si pohrát s myšlenkou nalepených 3D objektů. Vyrobte si papírové obrázky, které trčí ze zdi a uvidíte, jak se váš pokoj prozáří. Nalepovat můžete klidně i objekty, které jste nevyrobili. Velmi vděčné jsou například dekorativní talíře apod.

6. Napište si na zeď báseň

Text v interiéru je na zdi čím dál populárnější. Jaká je vaše oblíbená pasáž z knihy? Ať už si na zeď napíšete vyznání nebo moudro z Malého prince, bude to vypadat vždy zajímavě. Nezapomeňte si před tím tužkou jemně načrtnout linky. Mezery jsou v tomto případě stejně důležité jako krasopis.

7. Nezametejte prahy, ale zdi

Koště může být nejen dobrým zabijákem nepořádku, ale dokáže vám stejně dobře pomoci i v dekorování zdí. Díky tvrdosti štětin dokáže vytvářet esteticky dokonalou strukturu.

8. Strukturujte

Co se týče struktur, které nejsou zrovna rovné jako po koštěti, můžete na abstraktní dekor použít prakticky cokoliv. Můžete přece obtiskávat. Udělejte si z houbičky razítko nebo z kukuřiče váleček. Vytvořte si z otisku zmačkaných novin na zdech starou patinu. Namočte do barvy starý hadr, vyždímejte a otiskněte do zdi… Záleží jen na vás, jak si poradíte.

9. Bavlnkujte

Neboli stringujte za použití hřebíků a barevných provázků. Bavlnky totiž už zdaleka neslouží jen na výšivky zátiší s růžemi. Zatlučte do zdi několik hřebíků a vytvořte si obrazce plné geometrie a barevnosti. Je to jednodušší než se zdá a efekt je obří.

 

Malování zdí tedy nemusí být jen rutina. Další inspiraci a tipy na zábavné zdi naleznete na Pinterestu KARS.

Většina potřebných pomůcek je pro vás připravena na prodejně řemeslnických potřeb KARS v Brně v ulici Cejl 3.   

 

Líbil se Vám tento článek?

Nyní můžete odebírat náš e-mailový magazín s podobnými články! Stačí nej zaškrtnout svůj zájem ve formuláři.Nahoru Zpět na seznam rad a tipů