Spojte se s námiDIY – Výroba pneusedáku

Říkejte jim (nám) jak chcete – kutilové, tvořivci, recyklátoři, hračičky… jsou to lidé, které baví něco vyrábět a uplatňovat tak svoje nápady ve spojení se zručností. Milují, když jim pod rukama vznikají nové věci. A když jsou to navíc kousky, které zrecyklovali, skáčou potom dva metry do vzduchu.

Pokud vám tento popis přijde povědomý a patříte mezi ně (nás), máme pro vás další lahůdku. Tentokrát se jedná o recyklaci v pravém slova smyslu. Jde o věc, která na první pohled nevypadá, že by mohla sloužit jinému, než původnímu účelu. Pojďme si však ukázat, že první zdání občas pěkně klame.

Základem pro všechny návody jsou očištěné pneumatiky. Velikost záleží na vás.

 

1. Omotaný sedák

Potřebujete přírodní provaz, tenkou desku, lepidlo, lak a vrtačku. Na zem položíte desku, na ni dáte pneumatiku a z vnitřní strany obkreslíte kružnici. Tu vyříznete a uděláte ještě jeden duplikát. 

Desku přišroubujete k horní a spodní straně pneumatiky. A jde se motat. Vrchní část potřete celou lepidlem, vezmete provázek a od středu začnete v těsnosti motat a motat a motat. Plocha pod provázkem musí být řádně potřená lepidlem. Skončíte tak v polovině šířky pneumatiky, provázek ustřihnete a otočíte židličku. Opět natřete a motáte až postupně omotáte celý sedák. A je to, teď to jen natřete průhledným lakem, aby se provázky netřepily a déle vydržely. Dobře vypadá i sedák, který je z části natřený barvou.

 

2. Látkový sedák

Zde je potřeba pevná látka, čalounická pistole, lepidlo, tenká deska a molitan. Postup s deskou je stejný jako u předchozí varianty – obkreslete, vyřízněte, přišroubujte. Poté si vezměte kvalitní látku, se kterou potáhnete pneumatiku. Látku připevníte díky čalounické pistoli v horní i spodní části. Už teď židle vypadá pěkně, na řadě je však ještě vylepšení sedáku. Vezměte si molitan (čím silnější, tím měkčí samozřejmě), potáhněte ho látkou a ze spodní strany buď sešijte nebo slepte. Molitanový sedák připevněte k základu z pneumatiky lepidlem. A máte krásnou židli.

 

3. Natřený sedák

Pneumatika má na svém povrchu zajímavou texturu, a tak se někomu může mnohem více líbit pouze natřená. Potřeba v tomto případě bude nátěrová barva, deska, čalounická pistole, lepidlo a molitan.  Základem je potřít čistou pneumatiku barvou, která překryje původní čerň. Vyberte však takovou barvu, která vám sedne s látkou na sedáku. Ten vyrobíte stejně jako u varianty s potahem. Sedák na kolo buď nalepíte nebo nastřílíte čalounickou pistolí.

 

Další možnosti

  • Sedák může být ve všech případech odnímatelný. Vznikne nám tím úložný prostor.

  • Nemusíte pracovat jen s jedním kolem, ale i se dvěma nebo více na sobě.

  • Zvýšíme ho i tím, že ke spodní části našroubujete nožky nebo kolečka.

  • Vyrobte si k židlím stejným způsobem i stolek. Horní desku můžete pokrýt sklem, nebo nechat jen dřevo.

  • Kolo můžete použít i jako běžný nebo závěsný květináč.

  •  Z pneumatik se dá vyrobit spousta zajímavých a užitečných věcí. Mrkněte se na další nápady na našem Pinterestu

 

Líbil se Vám tento článek?

Nyní můžete odebírat náš e-mailový magazín s podobnými články! Stačí nej zaškrtnout svůj zájem ve formuláři.Nahoru Zpět na seznam rad a tipů