Spojte se s námiJak ušít molitanový podsedák na venkovní sezení

Užíváte si květnového tepla a příjemného počasí? My rozhodně ano. A myslíme si, že nejlépe si člověk může oddechnout právě venku! Pro ty z vás, kteří milují venkovní posezení a pohodičku u grilu či jen tak, jsme připravili návod, jak ušít pohodlný podsedák na venkovní nábytek.

Čím začít? 

Úplně prvním krokem je výběr materiálu. Budete potřebovat:

1. molitan 

2. kvalitní textil nebo lehátkovinu* (Budete potřebovat horní a spodní díl, jeden o něco větší než druhý kvůli výšce sedáku.)

3. zip

4. šicí stroj

5. nit v barvě zakoupené látky

6. klasický arzenál potřeb pro šití: nůžky, krejčovský metr, pravítko, žehličku, špendlíky. 

*Látka by měla být pevná – podsedáky jsou velmi namáhaným materiálem. Vyberte proto látku, která něco vydrží.

1. Vše si změřte 

Délka – Nejdelší strana molitanu + 3 cm na švy. 

Šířka – Kratší strana molitanu (pokud není identická) + 3 cm na švy. 

Výška – Výška sedáku × 2 + 2 cm (tj. pokud máte molitan vysoký 5 cm, výsledná hodnota bude 5×2+2=12). 

2. Výška podsedáku

Položte textilii rubem nahoru a na ni molitan. Molitan obtáhněte smývatelnou tužkou. Následně odeberte molitan a přeložte látku diagonálně (viz obrázek). Prošijte rohy způsobem, který je naznačen na obrázku. Látku prošijte 1,5–2 cm od skladu. Udělejte tak se všemi rohy, a pak odstrihněte přebytečnou textilii. Tímto způsobem jste vytvořili "výšku" podsedáku. Nyní začíná mít trojrozměrný tvar. 

3. Přišijte zip

Teď, když máte spodní část podesdáku připravenou, je čas našít zip. Přiložte horní část podsedáku na dolní a sešpendlete obě látky ve středu každé strany. Tím se vyhnete tomu, že zip našijete nesprávně, nebo že se látka bude během šití hýbat. U horní i spodní části podsedáku prošijte okraj látky na straně, kam chcete našít zip (počítejte i s přídavkem na švy). Mezi dvě látky pak přišijte zapnutý zip. 

Následně stačí sešít zbývající strany špendlíky připevněné látky. Jakmile se strojem dostanete k rohu látky, nechte jehlu dolů, zvedněte přítlačnou patku a otočte látku o 90°. Doporučujeme švy i konec zapošít s maximálně 2cm přídavkem pro šev.  

Obraťte podsedák naruby a vložte molitan dovnitř. A hotovo – můžete si užívat příchod léta v zahradě na vlastním výrobku. 

 

Líbil se Vám tento článek?

Nyní můžete odebírat náš e-mailový magazín s podobnými články! Stačí nej zaškrtnout svůj zájem ve formuláři.Nahoru Zpět na seznam rad a tipů