Spojte se s námiKlidně si to malujte na růžovo

Je léto, to znamená, že je ideální čas na...na milion činností! Na spaní na seníku, na ochutnávání prvního hrášku, na kempování, na vinný střik s ledem, na koupání se v rybníku, na spánek bez pyžama... Jsme plní energie a měli bychom toho využít. Co takhle si vymalovat? Na to je léto taky ideál. Jste dobře naladění, takže proč tu náladu z léta neotisknout do zdí, ze kterých pak můžete čerpat po celý rok? Navíc to v takovém teple nejlépe schne, okna si otevřete dokořán a můžete tak vzdělat sousedy oblíbenou hudbou, kterou si k malování pustíte.


Neobejdete se bez: sádry, zakrývací foliemaskovací páskyválečku, prodlužovací tyče na váleček, schůdků, štětky, mřížky, barvy, můžete použít i jednorázový overal, penetrace

Znáte ten film, v němž Václav Neckář vymaluje svou celu k nepoznání? Tak jdeme na to.

Připravte si půdu i sebe

Penetrace

Před malováním je dobré zeď opatřit penetrovacím nátěrem. Díky němu bude barva na stěnách jednotná. Také nebudete muset barevný nátěr dělat dvakrát, protože odstín bude dostatečně sytý. Zabráníte tím také různému praskání nebo odlupování nátěru. Penetrace schne asi 6 hodin.

Vhodný oděv

V létě si toho sice moc oblékat nemusíte, barvy však budou při malování pěkně cákat a to mějte na paměti hlavně před tím, než se pustíte do akce. Použít můžete staré oblečení nebo jednorázový igelitový overal. Jako správný malíř potřebujete i čepici. (Už zde můžete uplatnit svou kreativitu! Inspirujte se Večerníčkovou čepicí a poskládejte si z novin typickou malířskou čapku.)

Pokoj jako ze škatulky

Je potřeba kromě sebe zaopatřit i místnost, kterou chcete malovat. Těžký nábytek odsuňte doprostřed. Ten lehčí odneste do vedlejší místnosti. U stěn nebo na nich nesmí zůstat samozřejmě vůbec nic. Podlahu a vše, co v pokoji zbylo, zakryjte folií. Věřte, že na malování je nejtěžší umývání kapiček všude po místnosti, takže se snažte zakrýt opravdu všechno. Skvělým pomocníkem je lepicí páska, kterou přilepíte folii k podlaze, aby se nekrabatila. Vydělejte ze zdi všechny přebytečné hřebíky a dírky zarovnejte bílou sádrou.

Jde do tuhého

Přichystejte si barvu (odstín už máte jistě rozmyšlený), váleček, štětku, pásku, mřížku, kyblík tyč. Jestliže se chystáte malovat stěny odlišnou barvou, nalepte si po stranách nejprve pásku, díky které docílíte rovných linií. Malujete-li strop, nikdy nemalujte zdi až k němu, ale mírně pod. K přechodům použijte zase pásku. Ta se hodí i na zalepení zásuvek.

Malujete-li strop, kvůli cákancům a přesahům ho začněte malovat jako první. Použijte k tomu buďto nasazovací tyč nebo schůdky – pyramidy ze židlí se ne vždycky můžou vyplatit.

 

Tři, dva, jedna, nátěr!

Barvu pořádně promíchejte. Jako první nástroj budete potřebovat štětku. Tou natřete všechny okraje. Váleček tolik detailů totiž nezvládne. Jakmile máte hotové okraje, pusťte se do válečkování. Je potřeba ho vždy otřít o mřížku, abyste neměli na jednom místě více barvy než na dalším. Dělejte dlouhé tahy vedle sebe. Je lepší malovat vertikálně zespodu nahoru. Ušetříte tím barvu.

Tak hotovo, sundejte čepici, dejte si svačinu, vypněte hudbu a poplácejte se po rameni.

Budete-li potřebovat nějakou radu, obraťte se na Kars. Na pobočce s řemeslnickými potřebami (Cejl 3 Brno) nakoupíte (kromě barev) k malování vše potřebné.  

 

Líbil se Vám tento článek?

Nyní můžete odebírat náš e-mailový magazín s podobnými články! Stačí nej zaškrtnout svůj zájem ve formuláři.Nahoru Zpět na seznam rad a tipů