Spojte se s námiPéče o trávník v létě

Nekonečný příběh. I tak bychom mohli nazvat vztah zahrádkáře s jeho trávníkem. Není a nemělo by to ale být zlou zprávou, právě naopak. Při péči o trávník si oddechnete, popřemýšlíte, na chviličku vypnete. A ta podívaná, ten krásně zelený upravený trávník za tu námahu přece stojí. Máme pro vás pár tipů, kterých se při péči o trávník řídit.

Osivo

Druhů osiv je hromada, a vy potřebujete najít to pravé pro vaše účely. Položte si před výběrem osiva otázku, na co má být trávník určen. Budete na něm s dětmi hrát badminton? Nebo bude sloužit jen pro okrasu? Výběr osiva podřiďte účelu, který bude trávník plnit.

Velice doporučujeme nekupovat druh osiva jenom proto, že jeve slevě. Dejte si načas a udělejte si pořádný průzkum – ptejte se, ptejte se, ptejte se.

Pravidelná péče

Pokud budete o trávník pečovat pravidelně a správně, budete s výsledkem spokojeni. K správné péči patří zalévání, vertikutace, pravidelné hnojení a občasné použití selektivních herbicidů na plevel, který ve vaší zahradě nemá co hledat.

Velice důležitým rozhodnutím pro začínající, ale i pro zkušenější zahrádkáře je výběr té správné sekačky. Každá totiž seče trávu jinak a některé z nich – zejména ty s nožem – mohou kvalitu trávníku postupně snižovat. Pokud jste tedy puntičkář/ka, doporučujeme se podívat se na vřetenové sekačky, které trávníku tolik neubližují.

Trávu sekejte v letních měsících na 4–5 cm, zbytek roku postačí kolem 3–4 cm.

Nepodceňujte výběr hnojiva

Zde, stejně jako v případě osiva, je velice důležité ptát se odborníků, v specializovaných obchodech a hypermarketech se zahradnickými potřebami.

Velice dobrým zdrojem inform0ací je blog trávníkáře Tomáše Šeny Miluju svůj trávník, kde najdete hromadu informací nejen o hnojení.

Hnojení trávníku je optimální 2–3 dny po jeho sečení.

Zalévat, zalévat, zalévat!

Zalévání trávníku, ale i jiných rostlin na zahradě v sobě také nese sérii rozhodnutí, jak na to. Velkým pomocníkem jsou automatické postřikovače, které šetří váš čas a poskytují trávníku rovnoměrnou závlahu.

Vybírat můžete z mnoha druhů – překlápěcí, kruhové, výsečové, výsuvné, pojízdné…

Na druhou stranu je jejich instalace složitější. Pokud tedy upřednostňujete jednoduchost a klasiku, postačí i obyčejná hadice. Zalévejte ráno a večer, nikdy ne v poledne, kdy je teplota na zenitu.

Vhodné oblečení

Na závěr malá rada – nezapomeňte také na správné pracovní oblečení a pracovní obuv. Se zelenými trávokalhotami vás rodina doma asi nepochválí :)

 

Líbil se Vám tento článek?

Nyní můžete odebírat náš e-mailový magazín s podobnými články! Stačí nej zaškrtnout svůj zájem ve formuláři.Nahoru Zpět na seznam rad a tipů