Spojte se s námiUšijte si zástěru a vařte s vášní

Že láska prochází žaludkem ví každý průměrný jedlík. Že je ale člověk u vaření často úplně upatlaný od všech ingrediencí (protože samozřejmě vaří s vášní), to už je vedlejší. Nepřevlékejte se po vaření a usedejte ke stolu rovnou po vypnutí sporáku. Jak toho docílit? Ušijte si zástěru!

Je to velmi jednoduché, potřebujete jen:

ŠICÍ STROJ, NŮŽKY, KŘÍDU, LÁTKY, KREJČOVSKÝ METR, ŠPENDLÍKY, NIT

LÁTKA + STŘIH

Už to s vámi šije? Tak jdeme na to!
Ze všeho nejdřív vyberte dvě látky (jednu větší pro základ a druhou na kapsu a šňůrky), ze kterých zástěru ušijete. Nejlepší je naměřit vetší látku přímo na postavě člověka, který bude zástěru nosit nejčastěji. Ženské zástěry mají obvykle délku kolem 80cm, šířku 60cm. Mužská mívá cca 90 × 70cm. Založením se délka a šířka látky ještě zmenší.
Materiál by měl být pevný, aby zástěra něco vydržela. Nebojte se divokých vzorů. Druhá látka by pak měla být jednobarevná a tu první doplňovat. Stavte se do prodejny textilu KARS (na ulici Benešova 2), kde si z velkého kvalitního výběru jistě vyberete.

POSTUP

ZÁKLAD

  1. Rozprostřete větší látku na stůl. Naměřte z delší strany jednu třetinu a udělejte křídou značku. Poté látku přehněte podélně napůl a nakreslete křídou oblouček tak, aby končil u značky jedné třetiny.

  2. Obdélník větší látky podélně přehněte napůl a v horní části nakreslete oblouček. Látku dejte k sobě tak, aby byly rohy přesně na sobě a zašpendlete. Vezměte si nůžky a oblouček ustřihněte. Špendlíky vytáhněte a látku rozložte – nejhorší část je za vámi, máte základ pro zástěru!

  3. Přichází důležitá fáze – první šití. Látku na všech stranách asi na půl centimetru přehněte a zašpendlete. Takto přehnuté a zašpendlené okraje látky zašijeme, aby se nám zástěra později netřepila.

 

ZAVÁZAT

  1. Teď je potřeba připravit si z druhé látky šňůrky na zavázání. Cílem je připravit tři stejně dlouhé šňůrky a následně je našít k základu. Dvě budou na zavázání na zádech a jedna kolem krku. Potřebujete si naměřit tři stejně dlouhé a široké pruhy (šířka cca 5 cm). Změřte si sami na sobě, jak vám bude délka vyhovovat. Pruh látky třikrát ohněte podélně a našpendlete. Poté na obou stranách podélně zašijte a vyndejte špendlíky. Na koncích zahněte na jednu stranu a opět zašijte.

  2. Otočte si základ zástěry tak, aby byl rubem nahoru a přišijte vyrobené popruhy. Přišijte na dvakrát (a víc), aby se vám stuhy neutrhly.

 

KAPSA

1. Už se nám to rýsuje. Teď už zbývá jen odměna nakonec! Naměřte z kontrastní látky obdélník o velikosti asi třetiny celé šířky zástěry. Přeložte napůl a nakreslete oblouček namísto jednoho z rožků. Látku spojte, aby vám nikde nepřečnívala, zahnutou našpendlete a ustřihněte podle nákresu.

2. Vytáhněte špendlíky, látku rozložte a zahněte po všech stranách. Tyto strany opět zašpendlete a poté zašijte, aby se okraje netřepily.  Naměřte a nakreslete si na zástěře linku, na kterou kapsu spodní částí našijete. Dejte se do šití. Nezapomeňte že horní část musí zůstat nezašitá.

A máte svou zástěru! Teď můžete vařit, smažit, péct a grilovat seč vám síly budou stačit.  

Spousta další inspirace od těch, kteří už zástěru ušili, hledejte na našem Pinterestu.

Pokud by se vám snad šít nechtělo, zastavte se v prodejně KARS na Koliště 49 a vyberte si zástěru již hotovou.

 

Líbil se Vám tento článek?

Nyní můžete odebírat náš e-mailový magazín s podobnými články! Stačí nej zaškrtnout svůj zájem ve formuláři.

 Nahoru Zpět na seznam rad a tipů