Spojte se s námiVyrobte k Mikuláši adventní kalendář

Jste kreativní duše, tak proč by vaše děti měly každý rok na Mikuláše dostat ten stejný čokoládový kalendář? Vyrobte jim takový, na který vážně nikdy nezapomenou. Dát do něj můžete cokoliv, co víte, že má váš nejmenší rád. A má ještě další výhody – po Mikuláši ho může vaše malé používat směle dál například na hračky. Sloužit může taky velmi dobře jako kapsář na drobnosti v koupelně či v kuchyni.

Co budete potřebovat?

Nůžky
Látky nebo jutu různých barev  
Plsť
Textilní křídu
Tavnou pistoli
Provázek
Šicí stroj
Krejčovský metr

Jak bude vypadat?

Jak bude váš kalendář vypadat? Nabízí se Vánoční motivy, jako je kometa, nebo strom. Pokud jste hodně kreativní, můžete použít třeba tvar soba nebo Santa Clause. Dobře však vypadá i kapsář v klasickém obdélníkovém či čtvercovém tvaru. Potom už musíte jen promyslet, kolik uděláte řad pod sebou. My budeme v tomto návodu počítat s obdélníkovým tvarem s tím, že 24 kapes bude různých tvarů.

Příprava podkladové látky

Nejprve si vezměte klasickou A4 papíru a nakreslete si na ni všechny kapsy. Potom si teprve vezměte látku, která bude sloužit jako podkladová. Látka musí ze všech stran zahnout a zapošít. Jakmile ji máte zapošitou, horní konec přehněte asi o 3 cm a zašijte. Tento malý průnik bude sloužit na provázek, na kterém bude celý kalendář viset.
Nyní si vezměte předkreslený papír, a podle něj rozvrhněte křídou na látku uspořádání kapes.

Tvorba kapes

Na řadu přichází další látka ze které budou kapsy. Záleží na vás, zda zvolíte látky vzorované a hodně barevné, nebo jen jednobarevné. Myslete na to, že na kapsy budete ještě přilepovat čísla z plsti, která by na nich měla být vidět.

Podle předkreslených kapes křídou si vyměřte kapsy na další látce. Aby se látka netřepila, udělejte kapsy na každé straně o 0.5 cm větší na následné zapošití. Takto při vystřihování postupujte jednu kapsu po druhé. Všechny následně zapošijte.

 

Čísla na kapsách

Podkladová látka a všechny kapsy jsou připravené. Už zbývá jen vystřihnout čísla od 1 do 24. Čísla je dobré si na plstěnou látku (filc) nejdřív předkreslit, někdo to však zvládne i bez toho. Čísla můžou být klidně různě velká, fantazii se meze samozřejmě vůbec nekladou. Nemusí být ani jako podle pravítka – nebojte se ukázat kouzlo ručně dělaného.

 

Jakmile máte čísla nastříhaná, přidělte každému jeho kapsu. Poté vezměte do ruky tavnou pistoli a jedno po druhém čísla pěkně nalepte.

 

 

Našití kapes na látku

Kapsy máme hotové a před sebou už jen poslední krok – našití kapes na podkladovou látku. Nemusíte měnit nit. Do šicího stroje vyberte takovou, která se bude hodit k podkladu. Každou kapsu našijte na látku, do horní části protáhněte provázek na zavěšení a máte hotovo.

 

Do každé z ní pak nezapomeňte vybrat nějakou dobrůtku a pak sledovat, aby si váš malý raubíř nevybíral kapsy předem. 

Všechno, co k výrobě kalendáře potřebujete, najdete v prodejně řemeslnických potřeb KARS na Cejlu 3 či v prodejně metrového textilu na Benešové 2. 

TIP: Každou kapsu můžete po vložení nějakého dárečku zašít pár stehy, aby vašeho potomka nelákalo je otevírat dřív, než by měl. 

Více inspirace najdete na našem Pinterestu

 

 Nahoru Zpět na seznam rad a tipů