Spojte se s námiVyrobte si vánoční ozdoby z juty

Patříte k těm, kteří mají raději přírodní vánoční dekoraci? Pak je juta skvělým prostředkem k vytvoření krásných vlastních ozdob. Sedněte si s dětmi nebo řekněte přátelům a udělejte si z výroby přírodních ozdob malou společenskou událost. Cukroví už máte jistě připravené, koledy v přehrávači už jen čekají na stisknutí tlačítka play a vaječný koňak v lednici se nemůže dočkat, až někdo konečně pootočí jeho uzávěrem. Proč ne teď? Vytvořte si novou vánoční tradici.

Ozdoby z provázku

Co budete potřebovat:

* tužku

* formičky na cukroví

* nůžky

* lepenku

* jutový provázek

Nejprve si připravte obyčejnou lepenku. Dejte ji na stůl, vezměte do ruky své oblíbené formičky na cukroví, tužku a jejich tvar na lepenku obkreslete. Oblíbení jsou koníci, srdíčka, hvězdičky, stromečky – však to znáte, výběr záleží jen na vás samotných.

Poté obkreslené tvary vystřihněte. Nemusí být až tak dokonalé, v tomto případě se nějaké nerovnosti při stříhání ztratí. Důležité je udržet tvar.
Přichází řada na provázek. Ten jednoduše omotejte kolem lepenky. Začněte tak, že na středu v horní části vytvoříte malé očko, za které se ozdoba bude zavěšovat. Poté motejte provázek kolem dokola, aby se očko stále drželo na povrchu. Dělejte to dostatečně pevně, aby provázek ze šablony nesklouzl, ale zároveň dost opatrně, aby se lepenka nepokřivila. Nakonec udělejte pevný suk za očko a zbytek ustřihněte. Hotovo. Krása.

 

Na hotovou ozdobu můžete nalepit malou dekoraci v podobě kuliček koření nebo něčeho jiného přírodního.

 

Andílci

Co budete potřebovat:

* tužku

* nůžky

* tvrdý papír

* jutu (přírodní či barvenou)

* jutový provázek

* vatu

* špendlíky

* jehlu a nit (nebo šicí stroj)


Na vánočním stromečku vypadají vždycky krásně. Někomu navíc andílci můžou dodávat pocit, že jsou potom pod jejich ochrannou rukou. Tak si je vyrobíme.
Vezměte si papír a tužku a jednoduchého andílka předkreslete. Můžete se držet i této šablony.

 

Další kroky vedou logicky k obstřihnutí šablonky a následném překreslení na jutovou látku. Doporučujeme použít krejčovskou křídu, ale bohatě postačí i obyčejná měkčí tužka.

 

Na jednoho andílka potřebujeme dvě stejné vystřižené části. Vytvoříme si tedy dvě stejné části podle šablony a přišpendlíme k sobě. Jeden špendlík vynecháme, čímž vznikne prostor pro vatu. Tu tam touto dírkou nasoukáme a zašpendlíme. Teď už zbývá jen vzít nějakou krásně barevnou nit nebo bavlnku a celého andílka dokola obšít. Na hlavičce vytvoříme malé očko na zavěšení a dílo je na světě.

 

Hvězdy

Co budete potřebovat:
* tužku
* nůžky
* tvrdý papír
* jutu (přírodní či barvenou)
* látku nebo plsť
* jutový provázek
* vatu
* špendlíky
* jehlu a nit (nebo šicí stroj)
* knoflík

Stejným způsobem jako u andílků, postupujte i u hvězd. Ovšem s tím rozdílem, že si vystřihnete dvě hvězdy a jednu menší k tomu. Tu nejdřív našijete k větší jutové a zpečetíte to (klidně úplně obyčejným) knoflíkem doprostřed. Vyberte plsť nebo látku, která se bude k jutě barevně hodit.

Abyste odlišili hvězdy od andílků ještě víc, můžete změnit formu stehů. Tentokrát si vezměte bavlnku a ručně obšijte kolem dokola celou hvězdu zvenčí.

 

Vánoční ozdobou může být stejně tak i svítící řetěz, zkuste si ho vyrobit a uvidíte, jak se vám celá místnost promění.

Kromě drobných ozdob na stromeček můžete jutu byužít také na větší vánoční dekorace. Podívejte se na výrobu jutových stromečků a vánočních věnců.

Potřebujete víc inspirace? Najdete ji na našem Pinterestu. 

 Nahoru Zpět na seznam rad a tipů