Spojte se s námiZávěsné květináče – jak na ně?

O tom, že jaro buší na dveře, si zatím můžeme nechat jenom zdát. Co je na tom pozitivní? Dřív než vyběhneme ven, dá se tento čas dobře využít na zkrášlování našich vnějších prostor a jaro si udělat prozatím doma. Symbolem jara je kvítí, a tak si tentokrát vyrobíme, nebo chcete-li udrhneme, závěsný systém na květináče. Mimochodem je to jeden z největších trendů letošního roku. A proč by taky naše rostliny měly stát pouze na parapetu?  

Co budete potřebovat?

* Jednu z vašich oblíbených rostlin, která nemá příliš velký a těžký květináč
* Dostatečně dlouhý provázek
* Nůžky
* Kroužek na zavěšení

To všechno (a mnohem více) seženete v prodejně řemeslnických potřeb, Cejl 3

Základem všeho je kroužek

Vezměte si provázek (záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro jutový nebo jiný) a ustřihnete 4 lanka dlouhá asi 2 metry. Délka se dá samozřejmě přizpůsobit vašemu příbytku a velikosti květináče.

Na řadu přichází kroužek. Může být dřevěný, plastový nebo kovový. Důležité je, aby byl dostatečně široký a vešly se do něj všechny 4 provázky. A jsme u toho – vezměte si do ruky všechny 4 provázky, srovnejte si je tak, aby byly jejich konce na stejné úrovni a provlečte je kroužkem. Ten by měl být v jejich přesné polovině.

Vznikne vám tak 8 lanek. Jakmile máte provázky provlečené a opět srovnané jejich délky, udělejte uzel a pořádně utáhněte. Pořád vám konce provázku sedí? Skvělé!

 

Zasukujte to

Máte kliku? Budete ji totiž potřebovat na zavěšení kroužku, abyste mohli pokračovat ve výrobě. Klika vám dobře poslouží jako držák, díky němuž můžete provázky napnout a přehledně zaplétat.

Asi tak 30 cm od kroužku udělejte jednoduchý uzel na dvou provázcích současně. Ve stejné vzdálenosti udělejte uzly po dvojicích i na ostatních provázcích. Vzniknou vám dohromady 4 uzly.

Přichází důležitý okamžik. Rozdělte si teď dvojici provázků po jednom. Vezměte si jeden provázek z původní dvojice a spojte ho s dalším provázkem z dvojice vedle. Naměřte asi 15 cm a udělejte na těchto dvou lankách uzel. Takto mezi sebou propleťte všechny sousedící uzly.

Poslední uzel

Nadchází finální okamžik, kdy svážete všechny lanka dohromady. Dřív než však uděláte velký uzel, zamyslete se nad tím, jak velký květináč chcete použít. Na velký květináč udělejte uzel trochu níž než na malý a naopak.

Z uzlu vám teď visí 8 pravděpodobně různě dlouhých provázků. Pokud máte rádi symetrickou dokonalost, klidně je zastřihněte do stejné délky.

Tip: Experimentujte! Do dalšího závěsného držáku zapleťte třeba barevné korálky.

 

Tento motiv je jen jedním z mnoha různých, mrkněte se na další a nechte se inspirovat dalšími drhanými okrasnými držáky na vaše zelené mazlíčky.

 

 

 

 

 Nahoru Zpět na seznam rad a tipů