Je nám líto, ale

společnost KARS ukončila svoji činnost.

Spojte se s námiJak vybrat ventilátor?

Vyventilujte to. Ventilátory nám umožňují výměnu vzduchu mezi vnitřní a vnější stranou obydlí. Žijeme pak ve zdravějším prostředí a lépe se nám dýchá. Ventilátorům (a všem součástkám s tím spojeným) říkáme „stavební vzduchotechnika".

Vzduch je nezbytný pro náš život

V prvé řadě samozřejmě stačí, že prostě JE. Aby se nám však žilo dobře, nebo chcete-li – ještě lépe, měl by splňovat několik požadavků: určitou teplotu, rychlost proudění, vlhkost a vyvážený poměr základních složek a množství škodlivých látek.

Tím, že používáme „stavební vzduchotechniku“, máme více čerstvého a méně vydýchaného vzduchu (díky vysoké těsnosti moderních oken a dveří se nedosahuje požadované výměny vzduchu jejich spárami jako v minulosti). Díky větrání dýcháme vzduch nezávadný a zdravý – aniž bychom si to uvědomovali, odvětrávají se různé zápachy z kuchyně a sociálního zařízení, prach, tabákový kouř, škodliviny z čistících prostředků apod.

Plíseň není ideální spolubydlící

Pokud nevětráme, můžou nám navlhnout stěny (v kuchyni, v koupelně, ve sklepě apod.) a vznikat plísně. Ty často dokážou způsobit i narušení a poškození stavebních konstrukcí.
Jen pro zajímavost: Pokud se nevětrá například v běžné čtyřčlenné domácnosti, může ztratit 10 až 15 litrů vody za den.

Jak vybrat ten pravý větrák?

Přirozené větrání – 1. možnost

Nejjednodušším řešením je provětrávání ventilačními sety s možností regulace průtoku vzduchu, případně flexo potrubím Semivac zakončeným vhodnými typy mřížek.

 

           

 


Přirozené větrání – 2. možnost

Dalším řešením je provětrávání okenními mřížkami s možností regulace průtoku vzduchu. V tomto případě záleží na konstrukci oken. Pokud správně fungují, zajistí nám dostatečný přívod vzduchu.

 

            

  


Odsávání ventilátorem přímo přes stěnu

V tomto případě nám dobře poslouží nástěnné ventilátory. Délka potrubí by neměla přesáhnout 3 metry. Pokud by bylo potrubí delší, vznikla by v něm tlaková ztráta a ventilátor by pak nefungoval správně. (Aby ventilátor větral dobře, potřebuje k tomu dostatečný přívod vzduchu.)

Ventilátory pro použití v bytech, kancelářích a jiných sociálních zařízeních najdete v sekci Malé nástěnné ventilátory.

Ventilátory pro průmysl najdete v sekci Průmyslové ventilátory.

 

       

   


Odsávání přes stěnu pomocí potrubí

V případě, že je potrubí delší, nemůžeme použít standardní nástěnný ventilátor, jako v předchozím případě. Nejlepším řešením jsou zde potrubní ventilátory.

 

             


Odsávání potrubním ventilátorem

V případě, že potřebujeme k odvětrávání dlouhá vzduchotechnická potrubí, nebo se vzduch odvádí z více míst centrálním potrubím, jsou opět nejlepší potrubní ventilátory. Pokud je v systému pro odvod vzduchu více míst, doporučuje se na každém takovém místě instalovat odvodní talířový ventil a regulovat tak množství odváděného vzduchu z jednotlivých míst.

 

 


Odsávání přes strop

V případě, že ventilátor nemůžeme nainstalovat jinak, než do svislé polohy, je možné (pro krátká potrubí) použít některé ventilátory ze skupiny malé nástěnné ventilátory. Doporučujeme ventilátor s automatickou žaluzií a kuličkovými ložisky. Nepoužívejte ventilátory s klasickou plastovou zpětnou klapkou – výrazná část výkonu ventilátoru je zmařena přetlačováním této klapky. Výjimku tvoří ventilátory s foliovými klapkami.

  

 


Odsávání střešním ventilátorem

Tam, kde je větší délka odvodního potrubí nebo více sběrných míst odvodu vzduchu, je vhodné použít stropní ventilátor.

 

  


Odsávání okenním ventilátorem

Pokud vám výška nebo konstrukce domu neumožňuje odsávání za použití stropního ventilátoru, můžete použít okenní. Jejich provedení umožňuje instalaci i do vícečetných skleněných výplní.

 

 


Odsávání par – 1. možnost

Odsavače par jsou opatřeny výkonnými (často dvoumotorovými) jednotkami pro rychlý a intenzivní regulovatelný odvod vzduchu. Použijte komponenty systému plastového potrubí. I když jsou současné digestoře opatřeny vstupními tukovými filtry, je nutné čas od času rozebrat a vyčistit i navazující potrubní systém.

 

 


Odsávání par – 2. možnost, potrubní ventilátor

Pokud chcete odvádět vzduch z prostoru, kde se vaří, ale vadí vám hluk digestoře, vložte do systému potrubní ventilátor. Výhodou je možnost umístění ventilátoru mimo obytné prostory a hluk tak uvnitř eliminovat.

 

Tip: Je dobré čas od času vyčistit i navazujícíc potrubní systém od nasráženého tuku. Zajistěte také kontrolu ventilátoru, protože na poškození z důvodu zanešení a zanedbání údržby se nevztahuje reklamace.


Odsavání par – 3. možnost, nástěnný ventilátor

Chcete, aby vaše digestoř byla jako myšička? Použijte ventilátor, které lze instalovat na vnější fasádu objektu. Obraťte se prosím na nás.

 

   


Stropní ventilátor

Slouží především pro zvýšení komfortu. Dnešní moderní konstrukce umožňuje jejich celoroční provoz. V letních měsících víří vzduch pod lopatkami a tím tento prostor ochlazuje. Při nastavení na zimní provoz přimíchává teplý vzduch nad lopatkami do prostoru pod nimi. Toto přispívá i k úspoře energie na vytápění vracením ohřátého vzduchu do prostoru.

Náš tip: Nechte i v letních měsících ventilátor nastaven na zimní provoz. Při nastavení na letní reagují někteří citlivější jedinci na změnu teplot stejně jako na klimatizaci.

                   letní provoz                                                zimní provoz

 

 

Chystáte se instalovat ventilátor? Nebo už větrání máte, ale potřebujete jen s něčím poradit? Rádi vám poradíme. Můžete nám zaslat i plánek vaší instalace a my vám zpracujeme orientační návrh řešení i s cenovou kalkulací.

(+420) 545 211 408
ventilátory@kars-brno.cz

Ponávka 12, Brno

Po–pá:    7.30–18.00
So:          8.30–12.00

 

 Vyberte si na e-shopu

 

 

Líbil se Vám tento článek?

Nyní můžete odebírat náš e-mailový magazín s podobnými články! Stačí nej zaškrtnout svůj zájem ve formuláři.Nahoru Zpět na seznam rad a tipů